Özel eğitim nedir ?

Özel eğitim nedir ?

Özel eğitim gerektiren bireylerin eğitim gereksinimlerini karşılamak için özel olarak yetiştirilmiş personel, geliştirilmiş eğitim programları ve yöntemleriyle onların yetersizlik ve özelliklerine uygun ortamlarda sürdürülen eğitime “özel eğitim” denir.

Özel eğitim kimleri kapsar ?

Özel gereksinimi olan, bu özelliğinden dolayı farklı eğitim gereksinimi ancak bireysel olarak planlanmış öğretim programlarıyla karşılanabilen çocukları kapsamaktadır. Bu çocukların eğitimi ya ayrı eğitim ortamlarında yada birlikte eğitim ortamlarında karşılanmaktadır. Bunlar yerine getirilirken; sınıf öğretmeni, özel eğitim öğretmeni ve ilgili disiplinler ( PDR uzmanı, konuşma terapisti, fizyoterapist gibi) de çalışan uzmanların, aileleri ile birlikte ortaklaşa kararlar almaları birinci sorumluluktur. Sadece akademik düzeyde farklı ihtiyaçları olan bireyler için değil, problem davranış sergileyen çocuklar için de özel eğitim gereklidir.

Özel Eğitimin Temel Amacı

Özel gereksinimi olan çocukları, ihtiyaçlarına göre hazırlanmış BEP(Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı) ile en az kısıtlayıcı ortamda eğitim vererek, bağımsız ve kendine yeterli bireyler olarak yetiştirmektir.

Bilgi Al
1
WhatsApp Bilgi Hattı
Merhaba. Sizlere nasıl yardımcı olabilirim ?